RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – 9 MADDEDE YATIRIM ve İŞLETME MALİYETİ

Yazar: Isil Arikan ,
Ekim 07, 2017
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – 9 MADDEDE YATIRIM ve İŞLETME MALİYETİ


Serinin ilk iki yazısında cafe, restaurant işine girmek isteyen girişimciler için ana adımları özetlemiştik. Bunların arasında iş planı gibi, temelde işletmenizi nasıl finanse edip kâr üretmeye başlayacağınızı ve işinizin sürdürülebilirliğini gösteren çalışma da var ve bu planının da en büyük kısmı harcamalar ve maliyetlere ayrılıyor. 

Restaurant ve cafe yatırımları yapılırken sıkça yapılan bir hatadır, bazı maliyetleri göz ardı etmek veya olduğundan daha düşük hesaplamak. Bütçenizi ve ihityacınız olacak en küçük satın almayı bile detaylarıyla düşünerek ve hesaplayarak yola çıkmak iş planınızın ve ilerleyen dönemlerde yatırımınızın başarısını etkileyen en önemli faktör. 

Türkiye’de bir rastaurant veya cafe yatırımı 70 bin TL gibi bir rakamdan başlayıp 1 milyon TL’ye çıkabilir. Ne büyüklükte, ne çeşit bir restaurant kuracağınızı ve bütçenizin de ne kadar olduğunu sadece siz bilebileceğiniz için detaya inemeyeceğiz ancak tüm gider kalemlerini tek tek listeleyip kısaca özetleyerek size geniş bir yelpazede başlangıç yatırımı ve aylık düzenli gider kalemlerinizi hatırlatalım. Sizler de bu doğrultuda, herhangi bir eksik olmadan bir hesap çıkarabilirsiniz.  

 

1.      Yasal İzinler, Şirket Kurulumu, Bağ-Kur, Vergiler ve Sigorta

Şirket kurulumu ve ödemeniz gereken vergiler ne tür bir işletme kurarsanız kurun karşınıza çıkacaktır. Bunun yanında yemek servisi yapan işletmelerin Türk Gıda Kodeksi’ne uygun şartları da sağlamaları gerekmektedir. Normalde çok yüksek olmayan bu tutarlar eğer alkol servisi de yapacaksanız alkol satış ruhsatı da almanız gerekeceği için artacaktır. 

 

2.      Mekan Kirası

Eğer kendinize ait bir mekanı kullanmıyorsanız her ay kira gideriniz olacak. Yatırım aşamasını geçtikten sonra en yüksek gideriniz olacak olan bu tutarın, tüm harcama kalemleri içerisinde %40-45 oranlarını geçmemesi sektörün uzmanları tarafından tavsiye ediliyor. 

Kendinize ait bir mekanı kullanacaksanız bile, “eğer bu mekanı kiraya verseydiniz ne kadar aylık geliriniz olurdu” diye düşünerek, bu tutarı aylık gelirlerinizden düşmeniz, uzun vadede kazanç ve kayıplarınızı hesaplarken daha doğru sonuçlar almanızı sağlar. Yine de belirtelim, bu hesap gerçek, fiili kârlılığınızı etkilemez.

 

3.      Mutfak Gereçleri ve Sunum Ürünleri 

Yemek yapmak ve sunmak için kullanacağınız, tencere, tava, bardak, tabak, çatal, bıçak gibi tüm küçük ev gereçleri. En baştan bir liste yaparak işe başlamanız, ve bu gider için bir tutar belirlemeniz sonrasında bütçe aşımına uğramanızı önler. Servis yapmak için kullanılan gereçlerin %10-15 civarında fazla alınması, kırılma durumunda yedekleri kullanmanızı sağlar. 

 

4.      Dekorasyon

Masa, sandalye ve diğer dekorasyon ürünlerini kapsayan bu grup da göreceli olarak yüksek bir bütçe gerektirebilir. Eşya sirkülasyonu yüksek olan yerler olması sebebiyle işletmelerde dekorasyon ürünleri konusunda kaliteden vazgeçmemenizi öneririz.

Restaurant ve cafe dekorasyonuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek için CAFE & RESTAURANT AÇARKEN MİMARLA ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI NELERDİR? yazımızı da okuyabilirsiniz.  

 

5.      Teknoloji

Belki bir bilgisayar, hammadde ve satış takibi yapacağınız bir yazılım satın almak isteyeceksiniz, belki de sadece bir yazarkasa ve POS makinesine ihtiyacınız var. Her durumda, bütçenizde teknoloji için bir pay ayırmanızda fayda var. 

 

6.      Çalışan Maaş ve Sigorta Ücretleri

Çalışanlarınızın maaş ve sigorta ücretleri yanında eğer anlaşmanız içerisinde varsa yemek ve yol giderlerini de aylık harcamalarınıza dahil etmelisiniz. 

 

7.      Hammadde Giderleri

Sürekli gider kalemlerinden birisi de yemeklerde kullandığınız sebze, meyve ve diğer malzemelerin tutarıdır. Açılışta, hangi yemekten ne sıklıkta sipariş alacağınızı bilemeyeceğiniz için hesaplaması zor olan bu kalemin, ilerleyen dönemlerde müşterilerinizi tanımanızla birlikte tutarı daha da azalacaktır. Sürekli olarak alım yaptığınız tedarikçilerle sevkiyat ve ödeme şeklinizi de bütçenize en uygun şekilde ayarlamanız yatırımınızın başarı oranını arttırır. 

 

8.      Ekipman Giderleri

Servis şeklinize, menünüzün zenginliğine göre çok değişken olan bir alan da ekipmanlardır. www.fiyatimbu.com ’da tüm mutfak ekipmanlarına sırayla ve tüm detaylarıyla değiniyoruz, burada çok detaya girmeyelim. Ancak bir liste halinde verelim ki, sunacağınız yemeklere ve servise göre hangilerine ihtiyacınız olacağına karar verebilesiniz. 

Bulaşık Makinesi,

Buzdolabı, Soğutucu ve Derin Dondurucular,

Tezgahlar,

Ocak, Izgara, Fırın ve Fritöz

Yangın Ekipmanları

Havalandırma Ekipmanları

 

9.      Elektrik, Su, Doğalgaz gibi Aylık Ödemeler

Kaçınmanızın mümkün olmadığı bu giderler belki dikkatli kullanımla kontrol altına alınabilir. Eğer ekipmanlarınızı satın alırken yüksek sınıf enerji verimliliği olan modeller arasında tercih yaparsanız elektrik ve su faturalarını düşük tutarak kullanım maliyeti aşağıya çekebilirsiniz.

Restaurant ve Cafe işletmeciliği hakkındaki ilk iki yazımız için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – BİR RESTAURANT AÇMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER I 
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – BİR RESTAURANT AÇMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER II
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – YASAL SÜREÇLER VE PERFORMANS YÖNETİMİ
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – RESTAURANT İŞLETMECİLİĞİNİN 9 PÜF NOKTASI