RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – RESTAURANT İŞLETMECİLİĞİNİN 9 PÜF NOKTASI

Yazar: Isil Arikan ,
Ekim 11, 2017


Serinin bu son yazısında, ilk aşamaları tamamlayıp restaurantınızı açtığınızı düşünüyoruz. Artık müşterileriniz de gelmeye başladı ve ilk günler heyecanlı, yorucu ve stresli bir şekilde geçiyor. Bundan sonrasında hem bu işten para kazanmak, hem de işletmenizin devamlılığını sağlamak için belirli kategorilerde sizlere küçük ipuçları vermek istiyoruz. 

 

Çalışanlarınız

1.       Servis sektöründe çalışan bir firma için en önemli sermaye olan çalışanlarınızla profesyonel düzeyde iletişim kurun. Zaman zaman motivasyonlarını arttırmak için küçük ödüller verebilir, başarılarını takdir edebilirsiniz. Performansları düşük olduğunda ise suçlamadan kaçınarak ancak net bir şekilde hatalarını söyleyip, nasıl düzeltmeleri gerektiği konusunda da yönlendirmelisiniz. Unutmayın sizin çalışanlarınızla olan iletişiminiz, onların da müşteriyle olan iletişimine yansıyacaktır. 

2.       Müşterilerle direkt iletişim kuran çalışanlarınız menüye de hakim olmalı ve her yemeği en az bir defa tatmış olmalı. Bir yemeğin içinde hangi malzemelerin kullanıldığını bilmeyen bir çalışan müşterinizin gözünde işletmenizi zor durumda bırakır. Ayrıca çalışanlarınız birlikte iyi gidecek yiyecekler konusunda da müşterilerinize öneriler sunabilmeli. 

 

Müşterileriniz

3.       Müşterilerinizin memnuniyetini düzenli olarak takip edin. İsterseniz online veya masa üzerine bırakacağınız formlar aracılığıyla, ya da daha küçük bir cafeniz varsa direkt müşterilerinizle konuşarak memnun oldukları ve şikayet ettikleri konuları öğrenin ve geliştirmek üzere not edin. 

4.       Zaman zaman promosyon veya kampanyalar yapın. Hatta hedef kitlenizin tercihlerine uygun olarak, evlerine götürebilecekleri küçük hediyelik eşyalar da yaptırabilirsiniz. Maddi değeri küçük olsa bile, müşteriler hediyelerden hoşlanır. 

5.       Herkes her şeyi kelimelerle ifade etmeyebilir. Örneğin; uzun süre menüye bakıp seçim yapamayan müşteri mutlaka yardım bekliyordur. Hem sizin hem de çalışanlarınızın müşterilerin beden dilini okumayı öğrenmesi gereklidir.  Buna göre müşterilerinize öneriler sunabilir ve restaurantınızdan memnun ayrılmalarını sağlayabilirsiniz. 

6.       Müşterilerinizin seçimlerine, eğer menünüzde daha kârlı bir yiyecek veya içecek varsa, alternatifler sunun. Örneğin; bir müşteriniz tatlı olarak profiterol istedi, ancak siz de biliyorsunuz ki sufle kâr marjı daha yüksek bir alternatif. “Aslında müşterilerimiz suflemizi daha çok tercih ediyor, fırından alınıp hemen servis edildiği için daha taze olduğunu söylüyorlar” diyerek müşterinizi sizin için daha kârlı olan sufleye yönlendirebilirsiniz. Çalışanlarınızı da bu bilgiye sahip olacak şekilde yetiştirmelisiniz tabii ki. Bu etik olarak da yanlış değil, çünkü müşterilerinizin de her zaman hayır deme seçenkleri var. 

7.       Kararsız müşterilerinize yardımcı olurken her zaman fiyatı en yüksek olan seçeneklerden başlayın. Yüksek fiyatlı bir ürüne hayır diyen müşteri, ikinci seçenek olan daha düşük fiyatlı yemekleri, özellikle iyi yanlarını da vurgularsanız, çok daha kolay kabul ederler.

 

İşletmeniz

8.       İşletmenize Kamera Sistemi Kurun. Hem güvenlik nedenleriyle, hem de her an her yerde olamayacağınız ve çalışanlarınızı denetleyemeyeceğiniz için belirli noktalarda kamera bulundurmanız her şeyi kontrol altında tutabilmeniz adına önemli ve gereklidir.

9.       Tüm cafe ve restaurantlar için şart değil ancak bir ofis veya yönetim bölümünüz olmalı. Mutfaktan ve yemek salonundan ayrı, hem evraklarınızı saklayabileceğiniz, hem özel görüşmeleri yapabileceğiniz bir bölüm işinizi profesyonel bir şekilde sürdürmenizi sağlar. 

 

Restaurantınızı açtıktan sonra dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsederek bu yazı serisini sonlandırıyoruz. Belki biraz uzun bir dizi oldu. Ancak bu şekilde hiçbir noktanın göz ardı edilmemesini, unutulmamasını sağlayarak, sizlerin de yatırımlarınızın karşılığını en iyi şekilde almanızı umuyor ve başarılar diliyoruz.

Restaurant, cafe işletme rehberi dizisindeki tüm yazıları okumak için: 
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – BİR RESTAURANT AÇMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER I 
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – BİR RESTAURANT AÇMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER II
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – 9 MADDEDE YATIRIM VE İŞLETME MALİYETİ
RESTAURANT, CAFE İŞLETME REHBERİ – YASAL SÜREÇLER VE PERFORMANS YÖNETİMİ